Trening Online

Serwis informacyjny o sportach wytrzymałościowych

Buty do biegania z amortyzacją czy bez ?

Buty do biegania z amortyzacją czy bez?

22 czerwca 2015 Aleksandra 0 Comments

Nowoczesne buty do biegania najczęściej wyposażone są w mniejszą lub większą amortyzację. Można na ten temat spotkać się z bardzo mocno zróżnicowanymi opiniami, zarówno zawodowych biegaczy jak i amatorów. Najbardziej skrajna jest oczywiście całkowita rezygnacja z amortyzacji. Za argumentem tym przemawia fakt, że biegając w ten sposób znacząco wzmacniamy swoje mięśnie i ścięgna wykorzystując naturalną amortyzację.

Dokładnie tą samą, z której przez lata korzystali nasi przodkowie, chociażby przy polowaniach, gdzie niejednokrotnie pokonywano biegiem bardzo duże dystanse. Takie podejście ma jednak kilka wad. Po pierwsze używane przez nas praktycznie na co dzień obuwie. Poruszając się w zwykłych butach nie wykorzystujemy w pełni tak zwanej naturalnej amortyzacji, a raczej trudno wyobrazić sobie w dzisiejszym świecie rezygnację z obuwia. Kolejna kwestią jest podłoże.

Nasi przodkowie nie poruszali się po twardych nawierzchniach miejskich, które dzisiaj są normą. Tak więc potrzebny jest także zdecydowanie inny, wydajniejszy mechanizm amortyzacji. Ostatnią kwestią jest też to, że nawet świadome rezygnowanie z amortyzowanych butów, w celu wzmocnienia określonych mięśni, może być ważnym elementem treningu, ale samo w sobie nie przyczyni się ani do osiągania lepszych czasów, ani do możliwości pokonywania dłuższych dystansów.

Nowoczesne buty Jordan do biegania mogą pomóc w poprawieniu osiągów. Doskonałym przykładem zastosowania nowoczesnej technologii w butach biegowych są buty Adidas Energy Boost, obecnie sprzedawane już w drugiej generacji. Pierwsza ich generacja osiągnęła ogromy sukces na rynku, była wręcz nazywana rewolucją. W najnowszej generacji wykorzystano co prawda tą samą technologię, jednak zmienił się nieco kształt samego buta Adidas Energy Boost.

Największe różnice dotyczą jego szerokości (nowsze buty są zdecydowanie szersze), ale także i materiału, który w drugiej generacji zapewnia lepszą izolację. Biegacze mają więc o wiele większy wybór. Sama technologia amortyzacji dodatkowo zapewnia tak zwany zwrot energii przy każdym kontakcie buta z podłożem, co z założenia ułatwia bieganie, w szczególności na twardej nawierzchni.

Podobne wpisy:

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>