Trening Online

Serwis informacyjny o sportach wytrzymałościowych

Jak rozpocząć przygodę z bieganiem

Jak rozpocząć przygodę z bieganiem

18 czerwca 2015 Aleksandra 0 Comments

Bieganie jest stosunkowo ogólnorozwojowym sportem, praktycznie dla każdego. W zależności od typu wybranego treningu rozwijać można nieco inne partie mięśni, jednak dla początkującego biegacza pewnego rodzaju wyzwaniem może być pokonanie dystansu kilku kilometrów.

Aby trening dawał efekty, konieczne będzie zbudowanie odpowiedniej kondycji. Jeśli chodzi natomiast o profesjonalny sprzęt do biegania, na samym początku warto wybrać tylko niektóre akcesoria. Dopiero po pewnym czasie, gdy dojdziemy do wniosku, że bieganie to faktycznie odpowiedni dla nas sport, można pomyśleć o uzupełnieniu swojego biegowego wyposażenia.

Pierwszą istotną rzeczą jest odpowiednie obuwie sportowe. Bieganie po twardej miejskiej nawierzchni, takiej jak chodniki czy asfalt bez odpowiedniego obuwia, może stosunkowo szybko zakończyć się kontuzją. Ceny profesjonalnych butów do biegania takich jak Adidas Superstar na ogół znacznie przewyższają cenę zwykłego codziennego obuwia, ale kupujemy nowoczesny but sportowy, wykonany z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Na ogół w butach takich jak Nike Free stosowne są specjalne materiały których zadaniem jest zapewnienie stopie odpowiedniego oddychania, przy jednoczesnej dobrej izolacji, chroniąc przed zimnem czy nadmiernym gorącem.

Bardzo ważnym elementem obuwia do biegania jest także amortyzacja, nie oceniona wręcz podczas biegania na twardym miejskim podłożu. Przy zakupie butów zwrócić należy także uwagę na ich elastyczność. Bardzo elastyczne obuwie z łatwością można zgiąć. Poziom elastyczności będzie miał wpływ na uczucie komfortu podczas biegania. Po dobraniu obuwia, warto zaopatrzyć się jeszcze w stoper i już można rozpocząć treningi. Wskazane jest regularne bieganie, na początek niewielkich dystansów. Po przebiegnięciu określonego odcinka można rozpocząć szybki marsz, następnie znów powrócić do biegu. Po paru takich treningach możliwe jest już stopniowe zwiększanie pokonywanego w jednym cyklu dystansu, a później urozmaicenie treningu, dodając elementy szybkościowe, wytrzymałościowe czy też tak zwane wybieganie.

Podobne wpisy:

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>