Trening Online

Serwis informacyjny o sportach wytrzymałościowych

Prawidłowo dobrany strój do biegania

Prawidłowo dobrany strój do biegania

14 czerwca 2015 Aleksandra 0 Comments

Bieganie, zarówno na poziomie czysto amatorskim jak i profesjonalnym, wymaga odpowiedniego stroju do biegania. Podstawowym jego elementem jest specjalna koszulka lub też w zimniejszym okresie bluza (np. Nike), która powinna spełniać kilka podstawowych wymagań.

Po pierwsze musi być odpowiednio dopasowana do sylwetki w przeciwnym razie może utrudniać bieganie, a nawet powodować powstawanie bolesnych otarć. Najlepiej wybrać koszulkę wykonaną ze specjalnych materiałów termoaktywnych, które ułatwiają wentylację oraz odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Dodatkowo np. bluza Nike charakteryzuje się dużą lekkością, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej izolacji. Podobne zasady obowiązują przy wyborze spodni do biegania. Tutaj też warto nadmienić, że najlepszym wyborem będą dobrze dopasowane specjalne spodnie do biegania lub krótkie spodenki wykonane w podobnej technologii.

Najważniejszym elementem będą jednak buty specjalnie dostosowane do biegania. Ich wyboru dokonujemy nieco inaczej niż zwykłych codziennych butów, zaczynając już od kwestii ich rozmiaru. Mianowicie dobrą praktyką jest wybór obuwia w minimalnie większym rozmiarze, niż buty używane na co dzień, tak aby palce stopy mogły się swobodnie poruszać w bucie, jednak sam but nie powinien być za duży. Znaczenie ma także to, w jakim terenie używane będą buty biegowe. W zależności od tego, dobierana powinna być podeszwa buta. Buty przystosowane do biegania po nierównym terenie wyróżniają się dosyć głębokim bieżnikiem. Zazwyczaj też prezentują się o wiele lepiej i profesjonalnej, więc są wybierane przez biegaczy amatorów częściej, jednak w typowym twardym miejskim terenie, o wiele lepiej sprawdzą się buty z płaską podeszwą zapewniające o wiele lepszą przyczepność do podłoża. W zależności od terenu dobierana jest także amortyzacja obuwia. Standardowo większą amortyzację stosuje się w przypadku butów używanych do biegania właśnie w terenie miejski, ale poziom amortyzacji obuwia do biegania jest w dużym stopniu uwarunkowany także indywidualnymi predyspozycjami samego biegacza, podobnie zresztą jak elastyczność obuwia biegowego.

Podobne wpisy:

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>